Проповідь вихованця 3-го класу Київської Духовної Семінарії Чебана Олександра, призначена для проголошення в храмі Різдва Божої Матері за вечірніми молитвами 23 січня 2009 року на тему: "Боротьба проти диявольських спокус"

 

 

Во ім’я Отця, і Сина, і Святаго Духа!

 

Дорогі отці і браття! Слово Боже заповідує нам бути пильними та оберігати себе від диявольських спокус, щоб ворог раптово напавши, не згубив нас. «Трезвіться, пильнуйте, - говорить святий апостол Петро, - тому що, противник ваш диявол ходить наче рикаючий лев і шукає кого б пожерти»(1Пет. 5:8). Ми повинні постійно слідкувати за своїм серцем, розумом, почуттями, щоб нічого гріховного та нечистого не допустити до себе. Тому що, нечестя, марновірство, розпуста, єресі, та інші гріхи - це справа не тільки лише однієї нашої волі, а також козні диявольські. Проти боротьби з цими спокусами Господь дав нам піст та молитву.

Коли одного разу Апостоли не змогли вигнати диявола з біснуватого отрока, то Спаситель їм сказав: "Цей рід виганяється лише постом та молитвою" (Мф.17:14-21).

Надійним захистом також являється хресне знамення. Преподобний Антоній сказав: "Коли злі духи не можуть засмутити помисли наші, тоді вони починають спокушати нас мріями, але при першому хресному знаменні, все це зникає.

Коли одного разу мученик Кипріян запитав у демонів,  що найбільше послаблює їхню силу, то вони відповіли: "Ми не можемо дивитись на хресне знамення, тікаємо від нього, тому що воно як вогонь обпалює нас, та далеко від себе відгонить".

Святий Кирил Ієрусалимський навчає нас огорождувати себе хрестом при вході та виході із дому, перед сном і після нього. "Воно є знаменням для вірних і страхом для злих духів".[1]

Святий Серафим Святогорець розповідає, як один угодник Божий запитав одного разу у біса, що для нього є найстрашнішим. "Три речі" - відповів біс грізні і страшні для мене: Таїнство Хрещення, де я зовсім втрачаю над вами силу, Хрест, котрий гонить і нестерпно мучить мене і, на кінець, Причастя, яке страшніше для мене самого пекла.[2]

Ще одним засобом у боротьбі з дияволом - є смирення. Одного разу до преподобного Агафона батько привів біснуватого сина і попросив зцілити його. Старець помолився Богу і сказав бісу: «вийди із творіння Божого». Біс відповів, що вийде, якщо старець відповість йому на запитання: "Хто такі праведники, а хто грішники?" Преподобний відповів: "Грішник - це я, а хто праведник знає лише один Бог". Почувши це, біс голосно закричав: "Ось за твоє смирення і виходжу". І в той же час вийшов.

Також особливим засобом в боротьбі зі злими духами є благоговійне читання Слова Божого, особливо Євангелія та Псалтиря. Св. Іоан Златоуст говорить, що краще, щоб сонце перестало світити, ніж перестати читати Псалтир. "Читання псалмів, - говорить блаженний Августин, - душу прикрашає, ангелів на допомогу призиває, демонів відгонить та показує Бога".

І так, дорогі отці і браття, пам’ятаючи про те, що "противник наш диявол ходить, як рикаючий лев, шукаючи, кого б пожерти", візьмемо за словами Апостола: "Щит віри, яким зможемо погасити всі розпечені стріли лукавого" (Єф.6:16).

Амінь.[1] Святитель Кирилл Иерусалимский. Огласительные поучения. М.1991. С.36.

[2] Письма Святогорца. Ч.3. М.1895. С.36