Організаторам, учасникам та гостям

XIII міжнародної виставки навчальних закладів

«Сучасна освіта в Україні – 2010»

 

 

На сучасному етапі розвитку Української держави, як європейської правової країни, все з більшою гостротою постає проблема відродження культури та духовності, що базується на формуванні потужної системи глибинних морально-етичних цінностей. Культура і духовність в своєму корінні нерозривно пов'язані з освітою. Всі ці складні питання підштовхують вітчизняних науковців, богословів та людей небайдужих до детального осмислення таких понять як культура, духовність та віковічні життєві цінності.

Освіта для держави є невід'ємним рушієм в майбутнє. Вона є тією машиною часу, яка вибирає надбання минулого, ґрунтовно переосмислює його і залишає краще майбутнім поколінням. Без освіти не буде нації, а залишиться лише група людей… без освіти зникне держава, а залишиться лише плем'я… без освіти не буде законів, а залишиться лише первісно общинний лад… без освіти не буде суспільства, а залишаться лише ворожі один до одного клани… Але без Церкви не було б і освіти! У всі віки вона завжди виступала дороговказом на шляху до формування освітнього простору нашої держави. В історичній ретроспективі духовна освіта лежить в основі всякої світської науки, вона започаткувала багатогранність освітніх та наукових форм, які так численні у наш час. Тому в своїх найкращих надбаннях освіта, як правило, завжди орієнтується на духовні цінності християнства, на моральне вчення Церкви.

Яскравим свідченням багатовікового міцного зв'язку Церкви і галузі освіти є історія нашої держави. Згадаймо, що перші школи Київської Русі виникали при монастирях та під егідою церковних братств. Більш того, видатні церковні діячі були водночас і визначними освітянами нашої вітчизни, що засвідчує суспільне служіння таких святителів, як Іларіона, митрополита Київського, Кирила, єпископа Туровського, митрополита Київського Петра Могили, який поклав початок славетному буттю Київських Духовних шкіл.

Народна мудрість гласить: «Перемагай труднощі розумом, а небезпеку — досвідом». Певен, що ці глибокі та надзвичайно змістовні слова стануть твердим гаслом та життєвою настановою для всіх організаторів, учасників та гостей XIII міжнародної виставки навчальних закладів, що покликана зробити вагомий внесок в сучасний розвиток освіти в Україні. Нехай всещедрий Господь благословить Ваші наміри та починання на благо народу України!

 

 

 

архієпископ Бориспільський,

вікарій Київської Митрополії,

Голова Учбового Комітету та Богословсько-канонічної комісії

при Священному Синоді УПЦ,

Професор, Ректор Київської Духовної Академії і Семінарії